Залежно від сфери застосування мікрофони діляться на наступні категорії:
Вимірювальні мікрофони – застосовуються для вимірювання різних акустичних характеристик приміщень.
Концертні мікрофони використовуються на живих концертах та виступах. Вони повинні відрізнятися підвищеною надійністю, ударостійкістю. Можуть бути дротові мікрофони та радіомікрофони (дають велику свободу пересування по сцені, отже, більш зручні).
Студійні мікрофони використовуються для запису звуку вокалу та музичних інструментів. Вони найдорожчі, однак існують і бюджетні моделі для запису звуку в домашніх умовах. Якість запису залежить від обладнання, з яким буде використовуватися студійний мікрофон.
Комп'ютерні мікрофони – найбільш дешеві і прості моделі. Використовуються в основному для спілкування через Інтернет, наприклад, в Skype, для озвучування відеороликів. Вимоги до них значно нижче. Насамперед, мікрофони повинні бути зручні для користувача.
По будові розрізняють кілька видів комп'ютерних мікрофонів:
Конденсаторні мікрофони – застосовуються в основному для запису звуку на студії або домашніх умовах. Вони вимагають додаткового живлення: від акумулятора, або від мережі, або живлення від роз'єму підключення (так зване «фантомне» харчування). Дозволяють записувати звук з мінімальними спотвореннями. Недоліки – висока ціна, потрібне додаткове харчування.
Динамічні мікрофони використовуються для живого звуку на концертах, різних заходах, караоке. Мають міцну конструкцію, стійкі до падінь і ударів. Переваги – невисока ціна, не потрібне додаткове харчування (мікрофон досить підключити відповідний роз'єм), можливість запису звуку з високим звуковим тиском, наприклад, барабанів.
Ця характеристика відображає чутливість мікрофона до місця розташування джерела звуку.
Види мікрофонів залежно від спрямованості:
Одно- або двосторонні мікрофони – сприймають звук тільки з одного або двох сторін. Види спрямувань:
Всеспрямовані – такі мікрофони сприймають звук з будь-якої точки розташування джерела звуку. Варіантом всеспрямованих мікрофонів є пристрої з напівсферичноїспрямованістю -- вони сприймають звук з півсфери, передній або задній.
Некоторые модели имеют переключатель направленности, позволяющий изменять их в зависимости от применения микрофона. Это особенно полезно для студийных микрофонов.
Чувствительность – показывает минимальный уровень звука, который воспринимает микрофон, обозначается в одной из единиц измерения:
Рівень звукового тиску – показує максимальний рівень гучності, який може прийняти мікрофон. Вимірюється в децибелах (Дб). Середнє значення – 100 Дб, підвищене значення – 130 Дб.
Частотна характеристика – діапазон частот, в якому мікрофон формує звук. Чим нижче приймається звук, тим менше повинно бути нижнє значення діапазону. Наприклад, для вокалу досить діапазону 80-15000 Гц, а для запису барабанів потрібно частота 30-15000Гц.