Гучномовець – це пристрій, що перетворює електричний сигнал на вході, в чутний акустичний сигнал виході. Для забезпечення належної якості гучномовець повинен відтворювати звуковий сигнал в допустимому динамічному діапазоні, з мінімальною нерівномірністю звукового поля в частотному діапазоні. Гучномовці широко і активно застосовується в системах оповіщення про пожежу, де є кінцевим виконавчим елементом.
Трансформаторні гучномовці – гучномовці з вбудованим трансформатором призначені для застосування в провідних трансляційних системах, що мають у своєму складі трансляційні підсилювачі, також містять трансформатор. У трансляційних системах використовується принцип трансформаторного узгодження. Трансформатор підвищує напругу звукового сигналу трансльованого в лінію, до якої підключені трансформаторні гучномовці. Підвищення напруги дозволяє мінімізувати втрати на проводах за рахунок зменшення струму в лінії, при збереженні величини переданої потужності. В трансформаторному використання гучномовця здійснюється 2 етапи перетворення. На першому етапі за допомогою трансформатора відбувається зниження напруги високовольтного електричного сигналу звукового (до 10В), на другому етапі здійснюється перетворення електричного сигналу в чутний акустичний сигнал.
Гучномовці для систем оповіщення можна класифікувати за трьома найбільш істотними ознаками:
- За ступенем захисту (IP).
- За характеристиками.
- За конструктивним виконанням.
Класифікація гучномовців за ступенем захисту IP
Гучномовці – це електротехнічні пристрої, класифікуються за ступенем захисту. Під ступенем захисту розуміється спосіб обмежує доступ до небезпечних частин, попадання зовнішніх твердих предметів або води всередину оболонки.
Маркування ступеня захисту оболонки електрообладнання здійснюється за допомогою міжнародного знака захисту (IP) та двох цифр, перша з яких означає захист від попадання твердих предметів, друга — від проникнення води
Залежно від умов застосування гучномовці можна розбити на три групи:
- Для озвучування внутрішніх приміщень (IP-41);
- Для озвучування відкритих майданчиків (IP-54);
- Для роботи в агресивних умовах (IP-67).
Класифікація гучномовців за характеристиками
Громкоговорители для трансляционных систем имеют самое широкое применение от воспроизведения речевых сообщений, до фоновой музыкальной трансляции, от громкоговорителей используемых в тихих закрытых помещениях, до громкоговорителей используемых на открытых площадках, в условиях повышенного шума, следовательно, для различных условий требуются громкоговорители, отличающиеся по характеристикам: по ширине амплитудно-частотной характеристики, по уровню звукового давления.
Классификация громкоговорителей по конструктивному исполнению
Гучномовці для трансляційних систем розрізняються по конструктивному виконанню. У самому загальному випадку гучномовці можна розділити на корпусні та рупорні. Корпусні гучномовці в свою чергу можна розділити на стельові та настінні, врізні і накладні. Рупорні гучномовці можуть відрізнятися формою розкриву – круглі, прямокутні, матеріал – пластик, алюміній.